OdporúčameZaložiť web alebo e-shop
aktualizované: 19.01.2025 07:31:22 

Slovenská Shito Ryu Karate Asociácia

Morálny kódex Karate

 

Morálny kódex Karate je odvodený z filozofie bojových umení založených na princípe BUDO a BUSHI DO.

Česť a vernosť sú dva najdôležitejšie princípy tohoto kódexu. Nemenej významné princípy sú: oddanosť, spravodlivosť, odvaha, dobrota a láskavosť, úprimnosť, rešpekt a slušnosť, skromnosť, pokora a predovšetkým sebaovládanie.

Česť – meiyo

Je nevyhnutná vlastnosť. Bojovať nemôžme bez zmyslu pre česť. Od nej sa odvíja všetko ostatné, znamená to mať morálny kódex, ideál a rešpektovať ho.

Vernosť – chujitsu

Česť nemôže mať zmysel bez vernosti a oddanosti k istým ideálom a k tým, ktorý ho spolu v karate-do zdieľajú. Je nevyhnutnosť aby sa plnili záväzky a aby sa dané slovo dodržalo.

Úprimnosť – seijitsu

Vernosť vyžaduje úprimnosť vo svojich slovách a činoch, pretože bez nej nemôže byť dôvera. Klamstvo dvojzmyselnosť plodí podozrenia, ktoré sú zdrojom hádok a sporov. Pozdrav v karate-do je výrazom tejto úprimnosti. Je signálom toho, že neskrývame svoje myšlienky, city a vieme byť sami sebou.

Odvaha – yuuki

Sila ducha, ktorá nás robí odolným voči nebezpečenstvu a utrpeniu, tomu sa hovorí odvaha. Znamená to rešpektovať za každých okolností to, ćo se nám zdá správne, vedieť prekonať svoj strach a obavy. Statočnosť, nadšenie a vôle to sú piliere odvahy.

Dobro a láskavosť - shinsetsu

Dobro a láskavosť sú známkou odvahy a prezrádzajú vysoký stupeň ľudskosti. Je to stav ducha, ktorý nás vedie do budúcnosti, ku vzájomnej pomoci, k pozornosti ku druhým, k svetu okolo nás, k rešpektovaniu života.

Skromnosť a pokora – ken

Dobro a láskavosť sa nemôžu vyjadriť bez miernosti v sebahodnotení. Vedieť byť pokorným a oslobodením od pýchy a márnivosti je jediná záruka skromnosti. Znamená to byť skutočným, bez falošných predstav o sebe.

Spravedlnosť – tadashi

Spravedlnosť znamená vždy sledovať líniu povinnosti a nikdy sa od nej neodchýliť a neopustiť ju. Oddanosť, čestnosť a úprimnosť sú piliere spravedlnosti, ktorá nám umožní robiť rozumné a správne rozhodnutia.

Rešpekt – sonchoo

Spravedlnosť vyvoláva rešpekt v očiach tých, ktorí nás obklopujú. Je to vlastnosť vedieť jednať s ľudmi, vecami s úctou, tak ako to vyžaduje ich vek, zásluhy, a rešpektovať tieto vlastnosti je sväté. Slušnosť je výrazom rešpektu k blížnym, nech sú ich vlastnosti, slabosti a sociálne postavenie akékoľvek. Etika a etiketa sú výrazom rešpektu a slušnosti.

Sebekontrola – seigo

Táto by mala byť bezpodmienečnou vlastnosťou každého karatistu. Znamená to majstrovské ovládanie svojich pudov a citov. Je to jeden z cieľov bojových umení. Podmieňuje všetok náš úspech. Povinnosť tradičnej morálky a cti určená v karate-do sú základom pre získanie tohoto majstrovstva.

 

 

Základné princípy Karate-do:

 

Respekt a úcta (Rei) – V karate-do je veľký dôraz kladený na rešpektovanie trénerov, partnerov a celkovú úctu k tradíciám a pravidlám. Pozdrav pred začiatkom a po skončení tréningu, ako aj počas cvičenia s partnerom, je bežnou súčasťou.

Sebakontrola (Sei-shin) – Karate-do pomáha rozvíjať disciplínu a schopnosť ovládať svoje myšlienky a emócie. To zahŕňa nielen kontrolu nad vlastným telom, ale aj nad reakciami v stresových situáciách.

Rovnováha medzi telom a mysľou (Chikara to seishin no chōwa) – Rozvoj fyzickej sily a technických zručností je dôležitý, no rovnako podstatný je aj rozvoj mentálnej sily, koncentrácie a vnútornej rovnováhy.

Princíp správnych postojov (Kamae) – Postoje sú základom pre efektívne techniky. V karate-do sa učí, ako správne stáť a byť pripravený na útok alebo obranu v každej situácii.

Cvičenie základných techník (Kihon) – Kihon predstavuje základné techniky karate, ktoré sú nevyhnutné pre zvládnutie pokročilých cvičení. Ide o rôzne údery, kopy, bloky a pohyby, ktoré sa opakujú, aby sa rozvinula technická zručnosť.

Aplikácia techník v praxi (Kata) – Kata je sériu preddefinovaných pohybov, ktoré simulujú bojové situácie proti viacerým nepriateľom. Je to spôsob, ako sa naučiť aplikovať techniky v rôznych situáciách.

Zápas (Kumite) – Kumite je praktická aplikácia techník v zápase proti partnerovi. Zameriava sa na uplatnenie toho, čo bolo naučené v kihone a kata. Pri kumite je dôležité dodržiavať pravidlá, aby sa predišlo zraneniam, a zároveň ukázať rešpekt k súperovi.

Duchovný rast (Do) – Slovo „do“ znamená „cesta“ alebo „spôsob“. Karate-do nie je len o fyzických schopnostiach, ale aj o osobnom raste, sebazdokonaľovaní a filozofii života. Cieľom je dosiahnuť harmóniu medzi telom, mysľou a duchom.

Trpezlivosť a vytrvalosť (Gambaru) – Karate-do vyžaduje dlhodobé úsilie, trpezlivosť a vytrvalosť. Cesta učenia sa karate je nekonečný proces, ktorý si vyžaduje neustále zlepšovanie.